Kolejne zmiany w egzaminach na prawo jazdy
2014-12-03 14:12:54 / Fr
Częste zmiany przepisów regulujących egzaminy na prawo jazdy przyprawiają o gęsią skórkę nie tylko kursantów. Firmy szkoleniowe także zmuszane są do wprowadzania w życie nowych regulacji. Sprawdzamy, jakie zmiany w zdawaniu „prawka” przyniesie nowy rok, tym bardziej, że pierwsze z nich wejdą w życie już od 1 stycznia.
Będą podwyżki
Już teraz niewielu młodych stać na prawo jazdy. Tym bardziej, że profesjonalny kurs w renomowanym ośrodku to niemały wydatek. Do tego dochodzą jeszcze opłaty za - zazwyczaj niejeden - egzamin oraz jazdy doszkalające. Wszystko to sprawia, że chętnych do udziału w kursach jest coraz mniej.
W 2015 r. szykują się także kolejne podwyżki. Kwota, którą trzeba będzie zapłacić za uzyskanie prawa jazdy, wzrośnie - i to niemało, bo zapewne będzie to nawet dodatkowe 500 zł - 200 zł obejmujące dodatkowy kurs z ekojazdy i kilkaset złotych podwyżki za egzamin.
Szkolenie z ekojazdy
Od nowego roku egzaminy będą jeszcze trudniejsze. Oblać będzie można już nie tylko za wykonywanie nieprawidłowych manewrów czy przekroczenie prędkości. Niezdaniem egzaminu będą skutkowały także mniejsze, niezauważane dotąd przewinienia. I to wszystko w trosce o środowisko.
Kursanci obowiązkowo w trakcie szkolenia do egzaminu na prawo jazdy będą musieli przejść kurs z ekojazdy, czyli nauczyć się, jak prowadzić samochód oszczędnie. Niedostosowanie się do nowych wymogów - a więc nieprawidłowa zmiana biegów czy nieumiejętne hamowanie silnikiem - może skutkować nawet oblaniem egzaminu.
Egzamin z teorii bez kursu
Zmiany będą dotyczyły także egzaminu teoretycznego. Dotychczas przed podejściem do niego kursant zobowiązany był do udziału w cyklu zajęć organizowanych w ośrodkach szkolenia kierowców, mających na celu przygotować młodego kierowcę do bezpiecznej i odpowiedzialnej jazdy. W 2015 r. do egzaminu, po uiszczeniu odpowiedniej opłaty, będzie mógł podejść każdy. W nauce do testu ma pomóc baza 3000 jawnych pytań, które będą dostępne w sieci.
Takie rozwiązanie zapewne narazi na straty nie tylko ośrodki szkolenia kierowców, ale przede wszystkim samych kursantów - przewiduje jeden z dyrektorów wielkopolskiego OSK - Wiedza teoretyczna, którą przekazujemy kursantom w trakcie szkoleń, jest naprawdę niezbędna do tego, aby byli dobrze przygotowani zarówno do egzaminów, jak i do późniejszego prowadzenia pojazdów.
Nie ulegnie natomiast zmianie sama formuła egzaminu - tak jak dotychczas będzie on trwał maksymalnie 25 minut, podczas których egzaminowany będzie musiał odpowiedzieć na 32 pytania. Na każde z nich, w zależności od stopnia trudności, będzie miał od 15 do 50 sekund.
Coraz mniej chętnych na kursy
Kolejne zmiany, niż demograficzny i utrudnienia w zdobyciu prawa jazdy pociągają za sobą obniżenie liczby kursantów. Na początku 2014 r. zaledwie 46% kursantów w Poznaniu zdało egzamin teoretyczny. Z pozytywnym wynikiem z egzaminu praktycznego wyszło zaledwie kolejne 36%. I choć jeszcze kilka lat temu ośrodki szkolenia kierowców rosły jak grzyby po deszczu, dziś sytuacja ta ulega diametralnej zmianie. Stąd WORD-y zmuszane są do podejmowania kolejnych zwolnień. Ośrodki starają się przyciągnąć kursantów atrakcyjnymi rabatami czy rozłożeniem opłaty za kurs na raty. Na rynku utrzymają się tylko najlepsi.
Więcej informacji na temat nauki jazdy oraz aktualne terminy rozpoczęcia kursów znajdziesz na stronie lok.org.pl