Leasing auta w pigułce
2014-10-29 19:13:25 / Fr
Coraz więcej firm decyduje się na leasing samochodów osobowych. Nie tylko ułatwiają pracę przedsiębiorstwa, ale także mogą rozliczyć koszty związane z zakupem samochodu w ramach leasingu operacyjnego lub kapitałowego.
Leasing samochodu polega na tym, że firma na podstawie umowy otrzymuje od innej firmy prawo do korzystania z pojazdu w zamian za ratalne opłaty. Auto w leasingu nadal należy do firmy, która wypożycza samochód, ale przedsiębiorca jest jego użytkownikiem. Umowa leasingowa podpisywana jest najczęściej na kilka lat. Po tym okresie właścicielem pojazdu staje się przedsiębiorca.
Dużym udogodnieniem dla przedsiębiorców jest możliwość odliczenia podatku VAT. To pozwala zmniejszyć firmom koszty. Jednakże przy leasingowaniu auta trzeba wziąć pod uwagę także inne opłaty niż raty. Chodzi o dodatkowe koszty i opłaty jak np. cesję umowy na osobę trzecią, zmiany w umowie czy różne sankcje. Zanim firma zdecyduje się wziąć auto w leasingu powinna sprawdzić tzw. tabelę opłat i prowizji dla firma, która "wypożycza" samochód. Większość firm ma takie cenniki. Dzięki temu można uniknąć w późniejszym czasie nieprzyjemności, a także odpowiednio dobrać sobie partnera do współpracy. Dla osób prywatnych lepszą opcją byłoby wzięcie kredytu, gdyż leasing może okazać się dla nich za drogi. Jest to jedna opcja przeznaczona głównie dla przedsiębiorców. Wadą takiego rozwiązania jest ryzyko utraty pieniędzy, gdy firma leasingowa zbankrutuje. Salony zawyżają też ceny pojazdów w stosunku do ich oryginalnej ceny przy zakupie. Dla niektórych przedsiębiorców problemem może okazać się też to, że jeżeli coś stanie się pojazdów, to nadal muszą opłacać raty leasingowe zgodnie z zawartą umową.
Na leasingu korzysta jednak firma, bowiem często raty są dużo bardziej opłacalne niż wzięcie kredytu bankowego na zakup samochodu. Do niewątpliwych zalet leasingu należy także szeroka dostępność tej opcji, prosty proces zawierania umowy, a także podpisanie atrakcyjnej polisy ubezpieczeniowej samochodu. Warto też zwrócić uwagę, że nie musimy angażować własnego kapitału i leasing nie wpływa na naszą zdolność kredytową.